5 دلیل اصلی باد کردن باتری شیائومی

دلیل اصلی باد کردن باتری شیائومی

دلیل اصلی باد کردن باتری شیائومی تورم و متورم شدن باتری گوشی است که باعث اختلال در عملکرد گوشی موبایل می شود. باتری یکی از مهم ترین قطعات گوشی موبایل است. گوشی بدون باتری عملا یک اسباب بازی است و اصلا قابل استفاده نیست. شاید شما هم با مشکل تورم و متورم شدن باتری موبایل خود مواجه شده باشید. در این شرایط چه می کنید؟ چگونه از انفجار تلفن همراه جلوگیری کنیم؟ در این مقاله از وبسایت نمایندگی رسمی تعمیرات شیائومی به طور جامع به بررسی 5 دلیل اصلی باد کردن باتری شیائومی می پردازیم و سپس به شما می گوییم که چگونه این مشکل را حل کنید. اما قبل از آن بهتر است ساختار باتری لیتیوم یونی را بدانید.

در بسیاری از موارد باتری های تلفن همراه به دلیل استفاده نادرست و رعایت نکردن برخی دستورالعمل ها متورم و باد می شوند. باتری گوشی متورم شده قابل تعمیر نیست و تنها راه ممکن برای حل مشکل تعویض آن با باتری نو و اصلی است.

بارها متوجه می شوید که گوشی شما تقریباً پر شارژ شده است. حتی در مواردی که میزان شارژ گوشی موبایل شما هنوز به سطح هشدار نرسیده و یا حتی شارژ کافی داشته باشد، گوشی به طور ناگهانی خاموش می شود. در برخی موارد با وجود اینکه گوشی شما به اندازه کافی شارژ شده است، درصد شارژ گوشی شما افزایش پیدا نکرده است.

در برخی از این موارد، اگر گوشی خود را باز کنید و باتری آن را چک کنید، متوجه شارژ شدن باتری گوشی خود خواهید شد. متورم شدن باتری گوشی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که کاربران تلفن همراه با آن مواجه هستند. در نتیجه علت تورم باتری موبایل و راهکارهایی برای رفع آن پیشنهاد شده است.

هر باتری طول عمر خاصی دارد. اما گاهی به دلایل مختلف ممکن است عمر باتری گوشی موبایل کمتر شود و با بادکردگی باتری گوشی مواجه شویم.

بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن پوکو x3pro

بادکردن باتری گوشی شیائومی

آشنایی با باتری لیتیومی گوشی

باتری لیتیوم یونی نوعی باتری قابل شارژ است که با تخلیه آن، یون های لیتیوم از الکترود منفی به الکترود مثبت حرکت می کنند. انتقال یون در هنگام شارژ معکوس می شود. در مقایسه با انواع دیگر باتری ها، باتری های لیتیومی وزن و حجم کمتری دارند (حدود 3 تا 5 برابر کمتر). به همین دلیل بهترین گزینه برای استفاده در تلفن های همراه هستند.

باتری های لیتیومی نیز انرژی زیادی تولید می کنند. با این حال، به اندازه باتری های دیگر ایمن نیست. تخمین زده می شود که طول عمر این باتری ها کم و حدود 300 تا 500 بار شارژ و دشارژ باشد. البته استفاده صحیح از باتری می تواند عمر باتری لیتیومی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن گوشی شیائومی

ارتباط بین انفجار گوشی و تخلیه سریع شارژ آن

البته متورم شدن باتری تلفن همراه نمی تواند تنها دلیل تخلیه سریع تلفن همراه باشد. با این حال، متورم شدن باتری گوشی یکی از رایج ترین مواردی است که در آن شارژ تلفن همراه به سرعت به پایان می رسد. این وضعیت می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در اینجا می خواهیم علت تورم باتری موبایل را بررسی کنیم و ببینیم آیا این مشکل قابل حل است یا خیر.

چگونه می توان باتری گوشی متورم شده را دید؟

در واقع وقتی می گوییم باتری گوشی متورم شده است، منظور حالتی است که باتری گوشی به حدی متورم می شود که در برخی موارد حتی از روی ظاهر خارجی گوشی نیز قابل تشخیص است. این تورم بیش از حد می تواند به تدریج باعث ترکیدن باتری شود. باتری معیوب از دو طرف منفجر می شود و مانند گذشته کار نمی کند.

بیشتر بخوانید: علت خاموش شدن گوشی شیائومی

دلایل اصلی بادکردن باتری گوشی شیائومی

علت تورم باتری موبایل

این وضعیت می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. اما مهم ترین دلیل انفجار باتری موبایل استفاده نادرست و عدم مراقبت صحیح از گوشی و باتری آن است. در زیر مواردی را مشاهده می کنید که بر اثر آن شاهد تورم باتری تلفن همراه هستیم:

پایان عمر باتری

اولین دلیلی که باتری تلفن همراه می تواند متورم شود، پایان عمر باتری است. در واقع باتری گوشی عمری دارد. اگر مدت زیادی از خرید گوشی و استفاده از آن می گذرد، با توجه به تمام شدن عمر باتری، شاهد تورم باتری تلفن همراه خواهیم بود.

باتری تقلبی و بی کیفیت

در برخی موارد بادکردن باتری گوشی به دلیل استفاده از باتری های بی کیفیت و تقلبی است. در واقع اگر پس از پایان عمر اصلی باتری گوشی، باتری جایگزینی که خریداری می کنیم تقلبی و ارزان باشد، پس از مدت بسیار کوتاهی شاهد تخلیه باتری گوشی خواهیم بود.

بیشتر بخوانید: علت خاموش شدن گوشی پوکو m3

شارژ نامناسب تلفن همراه

یکی دیگر از مواردی که در این زمینه بسیار موثر است شارژ ماندن طولانی مدت گوشی است. در بسیاری از موارد باتری گوشی به دلیل شارژ بیش از حد گوشی متورم می شود و این نیز بارها اتفاق می افتد و علت اصلی باد کردن باتری شیائومی میباشد.

استفاده نادرست از تلفن

علاوه بر شارژ بیش از حد تلفن همراه، گاهی اوقات کارکردن گوشی در حین شارژ یا زمانی که شارژ دستگاه کمتر از حد لازم است نیز می تواند یکی از دلایل وجود بادکرده باتری در گوشی باشد که منجر به ورم می شود. . ما باتری موبایل خود خواهیم بود.

در نهایت، همه این موارد می تواند علت اصلی باد کردن باتری شیائومی شود. وجود باتری متورم گوشی نیز باعث بروز مشکلاتی مانند شارژ نشدن تلفن همراه، تخلیه سریع باتری و مواردی از این دست می شود.

بیشتر بخوانید: تعویض هارد گوشی شیائومی

خرابی و بادکردن باتری موبایل شیائومی

چرا باتری به دلیل استفاده نادرست از باتری ها متورم می شود؟

البته این را هم باید اضافه کنیم که تاثیر موارد فوق در علت تورم باتری گوشی ناشی از ساختار باتری های به کار رفته در این گوشی ها است. در واقع تمامی این باتری ها ساختار لیتیومی دارند. همین ساختار ویژگی هایی را در این باتری ها ایجاد کرد که در صورت استفاده نادرست از آنها، در نهایت شاهد بادکردگی باتری تلفن همراه خواهیم بود.

در واقع هر یک از این باتری ها به گونه ای طراحی شده اند که جریان الکتریکی خاصی می تواند از آنها عبور کند. در باتری گوشی منفجر شده، افزایش این جریان ها در سلول های لیتیومی منجر به تشکیل ترکیبی به نام فلز لیتیوم می شود.

در نهایت با رسوب این ترکیب و آزاد شدن برخی گازها و برخی ترکیبات شیمیایی دیگر در باتری، به باتری متورم شده ای می رسیم که دیگر کارایی و کارایی قابل قبول قبلی خود را ندارد.

بیشتر بخوانید: تعویض ال سی دی گوشی شیائومی

آیا باتری گوشی خراب شده قابل تعمیر است؟

متاسفانه پاسخ به این سوال این است که اگر باتری تلفن همراه متورم شود راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. در واقع، باتری گوشی متورم شده قابل تعمیر نیست. در نتیجه تنها راه ممکن برای حل مشکل تورم باتری موبایل تعویض آن با باتری نو و اصلی است.

باتری متورم تلفن همراه می تواند مانند یک بمب عمل کند!

در بسیاری از موارد ممکن است شنیده باشید که باتری گوشی ناگهان ترکیده و تلفن همراه منفجر شده است. بله، این حالت ممکن است به دلیل تورم باتری موبایل رخ دهد. در نتیجه توصیه می شود اگر متوجه تخلیه باتری گوشی خود شدید، سریعا آن را با یک باتری سالم تعویض کنید. استفاده از باتری موبایل و کار با آن کار بسیار اشتباه و خطرناکی است.

در پایان توصیه اصلی این است که سعی کنید تا حد امکان از باتری گوشی موبایل خود به صورت اصولی و صحیح استفاده کنید تا تا حد امکان از تورم باتری گوشی خود جلوگیری کنید. در نهایت اگر باتری گوشی موبایل متورم شد، سریعا آن را با باتری نو و اصلی تعویض کنید.

عملکرد باتری لیتیومی به گونه ای است که قدرت شارژ آن به تدریج کاهش می یابد. متاسفانه هیچ راهی برای جلوگیری از کاهش تدریجی ظرفیت باتری وجود ندارد. یکی دیگر از مشکلات این باتری، باد و خالی شدن آن است که در ادامه به بررسی دلایل آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تعویض گلس ال سی دی شیائومی

ورم و باد شدن باتری گوشی

باتری های لیتیومی با وجود تمام ویژگی های برتری که دارند، دارای معایبی هستند. این باتری ها در مقایسه با نسل قدیمی، پایداری کمتری دارند. عنصر لیتیوم بسیار واکنش پذیر است. از سوی دیگر، باتری های جدید پارتیشن کوچک تری بین سلول ها و پوشش بیرونی دارند. این مشکل باعث شد که کل باتری در یک فضای محدود تحت فشار قرار گیرد.

شارژ یا گرم شدن بیش از حد باتری لیتیومی می تواند باعث شود باتری به تدریج کارایی خود را از دست بدهد یا باعث شود سلول های داخلی باتری مخلوط الکترولیت قابل اشتعال را آزاد کنند. انتشار این گازها باعث تورم و متورم شدن باتری موبایل می شود.

مشکل بادکردگی باتری موبایل شیائومی

دلیل انفجار باتری گوشی

قبل از اینکه به بررسی علل تورم باتری بپردازیم، بهتر است بدانیم که ورم باتری گوشی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. گاهی اوقات باتری آنقدر متورم می شود که به نظر می رسد در حال منفجر شدن است. گاهی اوقات تورم روی باتری مانند برآمدگی در پشت تلفن همراه است. دلایل اصلی تخلیه باتری تلفن همراه عبارتند از:

گرم شدن بیش از حد گوشی

گرما یکی از عوامل مضر باتری موبایل است. قرار دادن گوشی در مقابل نور مستقیم خورشید و استفاده نادرست از دستگاه باعث داغ شدن بیش از حد باتری می شود. برخی از افراد عادت دارند از تلفن همراه خود برای مدت طولانی در هنگام شارژ آن استفاده کنند. این باعث می شود دمای گوشی بیش از حد افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: علت خالی شدن سریع شارژ شیائومی

استفاده از آداپتور نامناسب و تقلبی

استفاده از شارژرهای غیراستاندارد و تقلبی یکی دیگر از دلایل بادکردن باتری گوشی شیائومی است. شارژرهای تقلبی از مواد بی کیفیت ساخته شده اند. به همین دلیل، آنها نمی توانند به طور مساوی آمپر باتری را تامین کنند و این باعث بادکردن باتری می شود.

علاوه بر شارژرهای تقلبی، استفاده طولانی مدت از شارژر فندکی یا پاوربانک نیز باعث کاهش تدریجی عمر مفید باتری موبایل می شود. بنابراین بهتر است از پاوربانک و فندگی ماشیت فقط در مواقع ضروری استفاده کنید زیرا یکی از دلایل اصلی بادکردن باتری همین دو مورد است.

تخلیه شدید شارژ باتری گوشی

تخلیه فعلی شایع ترین علت تورم و بادکردن باتری است. تخلیه به این معنی است که تلفن همراه بیش از نیاز خود انرژی مصرف می کند. این مشکل به باتری فشار زیادی وارد کرده و باعث متورم شدن آن می شود. هنگامی که منبع تغذیه گوشی نتواند به درستی تمام قسمت های گوشی را تغذیه کند و از باتری بیش از مصرف برق مصرف کند، تخلیه برق رخ می دهد.

روش های جلوگیری از انفجار باتری گوشی

در قسمت قبل دلایل تورم باتری لیتیومی را توضیح دادیم. با توجه به این موارد و دقت در آنها می توان عمر باتری را افزایش داد و منفجر شدن آن دیده نشده است.

از داغ شدن بیش از حد باتری گوشی خودداری کنید

برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد گوشی شیائومی بهتر است گوشی را به مدت طولانی شارژ نکنید. همچنین از قرار دادن موبایل در مکان های گرم مانند جلوی داشبورد خودرو در روزهای گرم تابستان خودداری کنید.

از شارژر استاندارد و اصلی استفاده کنید

سعی کنید همیشه از شارژر اصلی گوشی یا شارژرهای استاندارد برای شارژ باتری گوشی موبایل استفاده کنید. برای خرید شارژر اصل و استاندارد می توانید به فروشگاه های معتبر لوازم جانبی موبایل مراجعه کنید و با خیال راحت شارژر مورد نیاز خود را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: قفل شدن اکانت شیائومی

از شارژ بیش از حد باتری خودداری کنید

شارژ بیش از حد گوشی باعث گرم شدن باتری و در نهایت منفجر شدن آن می شود. برخی از افراد عادت دارند تلفن همراه خود را ساعت ها در حالت شارژ نگه دارند یا دائماً تلفن همراه خود را شارژ کنند.

باتری را قبل از تمام شدن شارژ کنید

هرگز اجازه ندهید دستگاه به دلیل تخلیه کامل باتری خاموش شود. همیشه قبل از اینکه ولتاژ باتری تلفن همراه به پایین ترین حد ممکن برسد، گوشی خود را شارژ کنید، سعی کنید که گوشی خود را بین 20 الی 80 درصد شارژ کنید.

بیشتر بخوانید: علت سیاه شدن صفحه موبایل شیائومی

باتری قدیمی را تعویض کنید

اگر باتری تلفن همراه شما از بین رفته است، بهتر است آن را با باتری نو تعویض کنید. اگر این کار را انجام دهید دیگر شاهد تورم و ورم باتری تلفن همراه خود نخواهید بود.

اقدامات احتیاطی اولیه هنگام باد کردن باتری تلفن همراه

باتری متورم مانند بمب است! و هر لحظه احتمال انفجار آن وجود دارد. به همین دلیل اگر متوجه شدید باتری گوشی خود متورم شده است، آن را روی شارژر قرار ندهید. علاوه بر این، از قرار دادن باتری متورم در معرض گرما خودداری کنید. اگر باتری گوشی شما قابل جدا شدن است، باتری را از گوشی خارج کنید.

توجه داشته باشید که هرگز نباید باتری را با فشار یا ضربه خارج کنید. زیرا می تواند باعث سوراخ شدن باتری شود و ترکیبات موجود در آن با اکسیژن و رطوبت هوای اطراف واکنش نشان دهد. باتری را در جای خشک و خنک و دور از مواد قابل اشتعال قرار دهید، سپس آن را به نزدیکترین مرکز بازیافت مجاز ببرید.

اگر باتری گوشی شما قابل تعویض نیست، و گوشی از نوع پرسی میباشد بهتر است برای خارج کردن باتری و تعویض آن به یکی از نمایندگی های گوشی شیائومی مراجعه کنید. این مراکز دارای تجهیزات لازم برای جداسازی ایمن باتری از گوشی هستند.

تعویض باتری اصلی در نمایندگی شیائومی

تعویض باتری گوشی شیائومی از اقدامات اصلی نمایندگی تعمیرات شیائومی میباشد، شما عزیزان میتوانید خدمات تعمیراتی خود را در نمایندگی انجام دهید تا با ضمانت کیفیت انجام شود.

5 در مورد “5 دلیل اصلی باد کردن باتری شیائومی”

 1. سمیرا محمدی

  سلام من باتری گوشیمو تازه عوض کردم بعد چند روز دوباره باد کد دلیلش چیه آخه تازه عوضش کردم دوباره باد کرده میشه یکی بهم بگه

 2. محسن طاهری

  سلام وقتتون بخیر
  راه حل باد کردن باتری گوشی شیائومی چی هست؟ گوشی من هم پوکو x3 pro هست که باتری آن باد کرده.

  1. سلام تنها راه حل باتری بادکرده تعویض میباشد. باتری های اورجینال موجود داریم میتوانید با پشتیبانی تماس بگیرید.

 3. سلام وقت بخیر
  آیا امکان داره باتری گوشی شیائومی مدل Mi Play (BN39) که ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپری دارد را با یک باتری هم اندازه و هم ولتاژ که ۴۵۰۰ میلی آمپر ظرفیت دارد تعویض کرد؟ آیا کاملا شارژ خواهد شد؟ به آیسی شارژ و یا مدار آسیب میزنه؟ در وبسایت علی اکسپرس دیدم این باتری رو که دو فروشنده موجود داشتن و مخصوص همین مدل گوشی ساخته شده. دلیل تعویض اینه که بعد از چند سال استقامت باتری کم شده و در روز شاید ۲-۳ بار هم باید شارژ کنم، البته هنوز علائم بادکردگی از قاب پشتی مشخص نیست فقط زود خالی میکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا